Jak się ubrać na dożynki?

Wybór stroju odpowiedniego na święto plonów jest o tyle prosty, że zależy od tego jaką będziemy pełnić funkcję podczas dożynek. Jeśli jesteśmy zwykłymi widzami to wygląd nie jest aż tak ważny.

Ubranie powinno być tylko wygodne i schludne. Problem pojawia się gdy jesteśmy na liście zaproszonych gości.

 

STRÓJ OFICJALNY

Jest zarezerwowany głównie dla gości specjalnie zaproszonych na święto żniw. Dla pań jest oczywiście więcej możliwości, gdyż mogą one wybierać spośród garsonek, kostiumów, sukienek, spódnic, bluzek i spodni. Ważny jest również dobór kolorów, dla młodszych pań mogą to być bardziej żywe i intensywne kolory jak czerwień, róż czy pomarańcz.

Dla kobiet nieco dojrzalszych odpowiednie są raczej stonowane kolory beżu czy szarości lub lekkie pastele. Ważnym elementem każdego stroju jest obuwie, w tym konkretnym przypadku panie powinny jednak wybrać raczej czółenka na niezbyt wysokim obcasie, ponieważ dożynki często odbywają się na trawiastym podłożu i obcasy niestety będą się wbijać w ziemię.

Jeśli natomiast chodzi o panów to klasyczny garnitur będzie najbardziej odpowiedni.

 

STRÓJ LUDOWY

Obowiązuje przede wszystkim występujących na scenie artystów, a w szczególności tancerzy z zespołów ludowych. Strój kobiecy składa się z gorsetu, kwiecistej spódnicy, białej bluzki, halki, fartucha oraz wiązanych butów na obcasie.

Dopełnienie całego stroju starowi dla młodych dziewcząt wianek lub chusta dla dojrzalszych kobiet. Ostatnim charakterystycznym dodatkiem damskiego kostiumu są czerwone korale.

Na męski strój składa się wyszywany kaftan do kolan, biała koszul oraz spodnie w biało-czerwone paski wkładane do butów.W tym przypadku tradycyjną ozdobą dla panów jest oczywiście czapka z pawimi piórami.