Jak samemu przystroić dom, scenę, płot?

dekoracja domuDekoracje na święto plonów są bardzo ważnym elementem kultury i tradycji wsi. Są one symbolem bogatych i pięknych plonów.

Każda miejscowość w której odbywają się coroczne obchody święta zbiorów, jest zobowiązania do ozdabiania nie tylko sceny i miejsca wokół, ale także całej okolicy, z domami i kościołem włącznie.

Gdy goście będą przybywać na miejsce zobaczą nie tylko pięknie przystrojone płoty i bramy, ale także dekoracje przy drogach. Oczywiście każdą ozdobę można wykonać samodzielnie wystarczy kilka wskazówek.

 

DEKORACJA DLA DOMU

Ozdoba domu na święto żniw nie musi ograniczać się jedynie do płotu, bramy czy ogrodzenia. Stroikami ze słomy można również przyozdobić stoły lub okna. Nie trzeba wiele wysiłku aby stworzyć wspaniałe i niepowtarzalne przedmioty.  Jednym z takich właśnie dodatków jest bukiet ze zboża.

Nie jest on pracochłonny w przygotowaniu. Do jego przygotowania będą potrzebne kłosy zbóż, żywe bądź suszone kwiaty i kolorowy sznurek. Na początek kłosy oraz kwiaty związujemy sznurkiem, tak aby tworzyły jedną zbitą grupę (wielkość wiązanki jest dowolna im grubszy tym lepszy). Następnie przycinamy równo wiązankę by nawet bez wazonu cieszyła oko stojąc na stole podczas świątecznego obiadu.

 

PRZYBRANIE POSESJI I OGRODU

Przyozdobienie posesji jest nieco trudniejsze, ponieważ na większą skalę, ale i z tym można sobie łatwo poradzić. Można wykorzystać gotowe już bale ze słomy. Dzięki nim właśnie może powstać słomiany wiatrak. Do jego wykonanie będziemy jeszcze potrzebować kilku drewnianych desek i słomę.

Układamy na sobie dwa bale, tak że tworzą podstawę wiatraka. Następnie na wierzchołku konstrukcji umieszczamy związaną ze sobą słomę, która ma tworzyć dach. Cienkie deski zbijamy na kształt skrzydeł wiatraka i mocujemy je na całej budowli. Oczywiście można domalować farbą wszystkie szczegóły, takie jak okna i drzwi.

 

OZDOBA SCENY DOŻYNKOWEJ

Główną dekoracją jest wielki plakat z datą i nazwą miejscowości w której odbywają się dożynki. Jednak to nie koniec, pozostaje do przystrojenia cała reszta. Jest to niewątpliwie wymagające zadanie, ponieważ scena ma czasem nawet kilka metrów wysokości i żeby dekoracja objęła całe kolumny trzeba się nieźle natrudzić, ale efekt jest wspaniały.

Dobrym materiałem jest oczywiście wszelkiego rodzaju zboże, ale również należy wziąć pod uwagę takie warzywo jak  kukurydza, które z pewnością łatwo przymocować do wiązanek z kłosów. Na scenie można również postawić wieńce, kosze kwiatów i owoców, które wspaniale spełniają role ozdób.